Pamuk Zararlıları


PAMUK ZARARLILARI

Pamuk yaprak biti
Beyazsinek
Pamuk yaprak piresi
Kırmızı örümcek
Yeşil kurt
Pembe kurt
Kesici kurtlar

Pamuk Yaprak Biti

Bitki özsuyunu emmek suretiyle zarar verirler .Bitki gelişimi yavaşlar. Salgıladıkları şekerli maddeler üzerinde mantar sporlarının çoğalması sonucu fumajin oluşumuna neden olurlar.Yaprak altında kümeler halinde yaşarlar. Aşırı sulama ve azotlu gübre kullanımı çoğalmasını teşvik eder. Zararlının çok sayıda doğal düşmanı bulunmaktadır. Haftada bir yapılacak kontrollerle yaprak biti sayısı 25 ‘ e ulaştığında ilaçlama yapılmalıdır.

Beyazsinek

Bitki özsuyu ile beslenir. Bitki gelişmesini durdurur, bitkinin koza tutma kapasitesini düşürür. Yoğun olarak görüldüğünde mücadele yapılmazsa % 60 ‘ a varan verim kaybına neden olabilir. Mücadelesinde kültürel önlem olarak erkenci pamuk çeşitlerinin ekilmesi, aşırı sulama ve gübrelemeden kaçınılması, hasat artıklarının ve yabancı otların imha edilmesi gerekir. İlaçlı mücadelesi kontroller yapılarak yaprak başına 5 ergin veya 10 larvaya rastlandığında yapılmalıdır. İlaçlama aletine yaprak altı meme seti ilave edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Pamuk Yaprak Piresi

Bitki özsuyu ile beslenir ve koza oluşturma döneminden itibaren önem kazanır. Zaralının erginleri yan ve hızlı hareketleri ile tanınır. Zarar gören yapraklar önce sararır, sonra kırmızılaşır. Yoğunluğu artarsa yaprak ve tarak dökümüne neden olur. Koza oluşturma döneminde yapılacak kontrollerde yaprak başına 10 birey tesbit edilirse ilaçlı mücadeleye geçilmelidir.

Kırmızı Örümcek

Bitkinin tüm aksamında beslenmekle birlikte daha çok taze ve kuvvetli yaprakları tercih eder.Yapraklar üzerinde emgi yaptıkları yerlerde sarı noktalar oluşur.Daha sonra zarar gören kısımlar kızarır ve yaprak zamanından önce dökülür.Bulaşma tarla kenarlarından başlar.Tüm tarlaya yayılmamışsa zararlının olduğu alanlar ilaçlanmalıdır.Tarla geneline yayılmışsa bölgelere göre değişmekle birlikte Akdeniz Bölgesi için yaprak başına 5 bireye ulaşıldığında akarisitler ile ilaçlama aletine yaprak altı meme seti ilave edilerek ilaçlanmalıdır.

Yeşil Kurt

Ergini bir kelebek olan yeşil kurtun tırtılları başta taraklar olmak üzere generatif organlarda ( tarak , çiçek , koza ) beslenerek zarar verir.Yeşil kurdun 3 nesli pamukta zararlı olmaktadır.Yapılacak tarla kontrellerinde 3 m ‘ lik pamuk sırasında ortalama 2 adet yeşil kurt görüldüğünde ilaçlama yapılmalıdır.İlaçlamada yüksek etki elde edebilmek için her nesilde yumurtadan yeni çıkmış larvaların çoğunlukta olduğu dönemde ilaçlama yapılmalıdır.

Pembe Kurt

Ergini bir kelebek olan pembe kurdun tırtılları kozanın içine girerek koza içinde özellikle çiğitlerle beslenir. Kör koza oluşumuna neden olur. Larvalar çiçekte beslendiği için rozet ( bohça ) çiçek oluşumuna neden olur. Zararlı kışı kör kozalar veya çiğit içinde geçirdiğinden tohum ve tarla temizliği çok önemlidir. Pamuk hasadından tarladaki saplar parçalanmalıdır. Delinte ( havı alınmış ) pamuk tohumu kullanılmalı, aksi takdirde çiğitler mutlaka fumige edilmelidir. Ülkemizde pembe kurt zararını önlemek için pamukta pembe kurt yönetmeliği bulunmaktadır. Burada belirtilen tedbirlere uyulması ve yukarıda belirtilen kültürel önlemlerin alınması durumunda ilaçlı mücadeleye gerek yoktur.

Kesici Kurtlar

Pamuk bitkilerini çıkıştan itibaren 6 – 8 yapraklı oluncaya kadar keserek zarar verirler. Geç ekimlerde ve yağışlı geçen yıllarda zararları fazladır. Mücadelesinde tohum ilaçlaması yapılamalıdır.